top of page

ΤΑ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

Άρης Κουρεμέτης

Την προηγούμενη εβδομάδα στον χώρο του ποδοσφαίρου συνέβησαν πολλά , όπως τα 4 γκολ του Χάαλαντ και η  επιστροφή του Ρονάλντο με 2 γκόλ.

Επιπλέον, υπήρχαν και μεγάλα ντέρμπι αυτή την εβδομάδα! Στα ντέρμπι αυτά υπήρχε θέαμα και πολύ ρεπορτάζ για τους δημοσιογράφους. Παρακάτω θα αναλύσουμε τα ντέρμπι αυτά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-0:

Η ΚΛΑΣΗ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΝΙΚΗΣΕ ΤΩΝ ΜΑΧΗΤΙΚΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ

Στο ντέρμπι Αιωνίων υπήρχε το μεγάλο φαβορί, το οποίο ήταν ο Ολυμπιακός, αν και σε αυτούς τους αγώνες δεν υπάρχουν φαβορί. Ο Ολυμπιακός, με τρομερό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 20΄, με σούτ-βολέ του Κώστα Φορτούνη, στο όριο της περιοχής. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ομαλά για τους ερυθρόλευκους ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει τα πατήματα του. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας εντελώς διαφορετικός αγώνας. Οι Πράσινοι βγήκαν έξω καλύτεροι, ψάχνοντας το γκολ που θα τους φέρει στα ίσια με τους Ερυθρόλευκους. Είχαν αρκετές ευκαιρίες για να βρουν το γκολ της ισοφάρισής , με μεγαλύτερη το σουτ του Μακέντα που πέρασε άουτ στο 76΄. Τέλος, τους τρεις τους πήρε ο Ολυμπιακός άλλα πέρα από τους πόντους πήρε και ώθηση για το μεγάλο ματς της Τετάρτης (25/11), δηλαδή  για το Champions League απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι.

ΝΑΠΟΛΙ-ΜΙΛΑΝ 1-3: ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΝΕΖΟΥΣ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΖΛΑΤΑΝ

Το τρένο της Μίλαν δεν σταμάτησε ούτε στην Νάπολη, καθώς με ηγέτη τον Ζλάταν  Ιμπραχίμοβιτς κέρδισε με 1-3 την Νάπολι του Κώστα Μανωλά και παρέμεινε στην πρώτη  θέση του Ιταλικού Πρωταθλήματος με την Σασουόλο και την Γιουβέντους να την ακολουθούν. Η Μίλαν μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι ,καθώς στο 8΄ με σουτ του Ρέμπιτς και στο 10΄ με τον Τσαλχάνογλου προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μερέτ. Τελικά, στο 20΄,  μετά από σέντρα του Ερνάντες και κεφαλιά του Ζλάταν, οι Μιλανέζοι έκαναν το 0-1.

Ο Ζλάταν δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 54΄ έκανε το 0-2. Η Νάπολι μείωσε με γκολ του Μέρτενς στο 63΄. Τέλος, στις καθυστερήσεις του ματς, ο Χάουγκε έκανε το 1-3 για την ομάδα του Μιλάνου.

Αυτά ήταν λοιπόν  μερικά από τα ντέρμπι αυτής της εβδομάδας.